Az építésügyi eljárások új rendszere, az ÉTDR
Az építőipari eljárásokkal kapcsolatos változások között gyakorlati szempontból talán legfontosabb, hogy 2013. január 01.-től az építőipari eljárásokat egy internetes online felületen bonyolítják, ez az ÉTDR.
ÉTDR:Építésügyi hatósági engedélyezési eljárást támogató elektronikus dokumentációs rendszer
Az ÉTDR elérhető a https://etdr.gov.hu/ címen. A rendszer hivatalos ismertetője elérhető itt: http://www.e-epites.hu/2415
A rendszer használati útmutatója elérhető itt: http://www.e-epites.hu/2701
Az eltelt másfél hónap tapasztalatai alapján a rendszer még inkább próba üzem színvonalú, nagyon sok a bizonytalanság a használatával kapcsolatban, és a működési hiba. A fenti hivatkozáson elérhető felhasználói kézikönyv csak 2013. 01. 29. óta elérhető, előtte csak egy részleges változatot lehetett letölteni, amiben sok cím alatt a “kidolgozás alatt” megjegyzés szerepelt. Ennek megfelelően jelen leírás a jelenleg rendelkezésre álló információk, és tapasztalatok alapján készült.
Az ÉTDR egy központi szerveren futó alkalmazás, amellyel a kérelmezők és a hatósági felhasználók az interneten keresztül, böngésző felületen keresztül kommunikálnak. Az eljárást kezdeményező ügyfél az ÉTDR-ben egy elektronikus feltöltő és gyűjtő tárhelyet hoz létre, mely különböző dokumentumokat (pl. az építészeti-műszaki dokumentáció részeit) tartalmazhat.
A tárhely létrehozása a kérelem benyújtása előtt megtörténik, abba előzetesen csak a gazdája, annak meghatalmazottja, illetve kérésükre a hatóság, vagy szakhatóság tekinthet bele, töltheti fel előzetes állásfoglalását. A tárhely az eljárás jogerős lezárultáig rendelkezésre áll. A kérelem benyújtásakor az ügyfél határozza meg mely dokumentumok részei, vagy mellékletei a kérelemnek. Az eljáró hatóságok ide tölthetik fel az általuk előállított dokumentumokat. Az online módon feltöltött anyagokkal kapcsolatban lehetőség van előzetes egyeztetésre, előzetes szakhatósági állásfoglalás, és egyéb dokumentumok beszerzésére.
A rendszeren belül különböző felhasználói csoportokat határoznak meg, különböző jogosultságokkal:
- kérelmező
- hatóság(ok)
- szakhatóságok
- szakértők, közreműködők
Az ÉTDR-be regisztrálni az ügyfélkapun, vagy tanúsítvány alapon lehet. Egyes esetekben hozzáférés lehetséges egyedi kóddal. Eljárást elektronikusan online és offline módon, valamint személyesen és postai úton lehet kezdeményezni. Személyes, vagy postai benyújtás esetén a digitális anyagot adathordozón PDF/A formátumban kell mellékelni. Az eljárás során lehetőség van ügyfélkapus, vagy hagyományos postai kapcsolattartásra.
Az ÉTDR-ben aktív tevékenység kizárólag regisztrált és bejelentkezett ügyfelek által végezhető. Belépés és regisztráció három módon lehetséges:
- ügyfélkapus
- tanúsítvány alapú – előzetesen rendelkezni kell elektronikus aláírással
- felhatalmazás alapú – a tárhely gazdája, vagy az eljáró hatóság ad egyedi kódot.
A jelenleg elérhető információk alapján a rendszer egy családi ház engedélyeztetése során az alábbiak szerint működne:
az építtető regisztrál az ÉTDR-ben,
hozzáférést biztosít a tervező(k)nek,
a tervező feltölti a tárhelyre a dokumentációt.
Ezek helyett a lépések helyett lehetséges a dokumentáció beadása CD-n a feltöltött dokumentumokról beszerzik az esetlegesen szükséges előzetes véleményeket (pl: tervtanácsi vélemény) szintén ÉTDR-en keresztül az ezek eredményeként születő dokumentumok szintén az ÉTDR tárhelyre kerülnek, az építtető elindítja az eljárást az ÉTDR felületen, a szükséges dokumentumok kijelölésével, az adatlap kitöltésével, CD-n beadott anyag esetén az adatlapot nyomtatott formában kell mellékelni.
Az engedélyező hatóság ad hozzáférést az érintett szakhatóságnak, további érintetteknek (pl:szomszédoknak megtekintés céljára). A hatóság alap esetben az ÉTDR felületen tartja a kapcsolatot az építtetővel, érintettekkel. Építtető kérhető a papír alapú, postai úton történő kapcsolat tartást is.
Az engedély kiadásával egyidejűleg az engedélyező hatóság építtető számára megnyitja a digitális építési naplót.