Megfelelő szakember = minőség, megtakarítás

Talán nincs még egy olyan terület ahol a piac árai között ekkora különbségek lennének. Pár százalékos eltérés is könnyen eléri a több százezer forintos nagyságrendet egy kisebb méretű épület esetén is. Az éles árverseny, nem csak alacsony árakhoz, de a szolgáltatás minőségének romlásához is vezethet. Csökken a tervezési idő, és vele együtt a tervezésre fordított energia.


A Magyar Építész Kamara által ajánlott tervezési díjak táblázata a tervezett beruházás költsége alapján számítja a tervezési díjat. Ezek alapján az építészeti tervezés vázlatterv és engedélyezési tervek esetén általában a beruházás kb. 2,6-3,0%-a. Pl. ha egy 250 m2-es épületet terveznénk, aminek a várható építési költsége mondjuk 50 millió Forint, akkor az engedélyezési tervek építészeti tervezése a kamarai ajánlás szerint ~1,4 millió Forint lenne.

Magántervezők díja: A tervezési díjak megállapítása történhet a bekerülési költség szerinti számítás helyett az épület alapterülete szerint is. Magántervezők és kisebb irodák szívesebben használják ezt a díjszámítási módot. Ilyenkor tisztázni kell azt is, hogy nettó (a helyiségek hasznos alapterületének összege) vagy bruttó (falakkal együtt figyelembe vett)  alapterületről van szó.

Kedvezményes és irreálisan alacsony árak: Előfordulhatnak a piacon akár 1500 Ft/m2 alatti tervezési árak is. Ezt hasonlítsuk össze a kamara által ajánlott és átszámított kb. 5000 Ft / m2 árral... A gyanúsan alacsony áraknál tisztázni kell, hogy pontosan mit is foglal magába a tervezés. Ezek az alacsony árak általában nem tartalmazzák az építési engedély megszerzéséhez szükséges minden szolgáltatást. Sok esetben az építész csak papírra veti a megrendelő elképzeléseit, anélkül hogy azt szakmai szemmel átnézné, és felhívná a megbízó figyelmét a problémákra, felesleges terekre, pénznyelő megoldásokra, (vagy ellenkezőleg; túl olcsó, gyenge minőségekre, és így később a fenntartási költségekben jelentkező pazarlásokra), és vázolná a lehetséges megoldásokat. Persze a megrendelő örül, hogy szinte ugyanolyat kapott mint ami egy fotón megtetszett neki, de a hibákkal, hiányosságokkal előbb vagy utóbb szembesülni fog.

Egy jó építész rengeteget tud spórolni megrendelőjének. Ehhez viszont nem csak a megfelelő építész kell, hanem több hét, esetenként hónap munkája, hogy az alaprajzi elrendezés, a tömegformálás és anyaghasználat együtteséből a legideálisabb megoldása megszülessen. Minden feleslegesen megtervezett és megépített négyzetméter kb. 200.000 Ft plusz kiadást jelent!
Funkció nélküli túlméretezett folyosók, logikátlan közlekedők, a külső homlokzatnak alárendelt belső elrendezés (a szükségesnél nagyobb terek adódhatnak) is több millió Ft többletkiadást jelenthet a rosszul elosztott négyzetméterek miatt.

- Mindezekért fontos, hogy tapasztalt szakemberrel terveztessünk. A drága és öncélú fantáziálását az élet teszi majd helyre.
- A weblapok tanulmányozásán túl szóban/telefonon is érdeklődjünk az építész szakmai, emberi hozzáállásáról, kompetenciájáról, segítőkészségéről. Kérdezzünk rá bátran az egyes megoldások lehetséges hátrányaira az előnyök mellett.
- Olyan építészt keressünk, aki konzultálni akar velünk arról, mik az elképzeléseink, nem pedig saját művészi önmegvalósítása egyik eszközeként használ minket. Nem árt, ha több alaprajzi alternatívát is felrajzol, melyből választhatunk, majd folyamatosan gyúrja, formálja a tervet, folyamatosan közelítve ahhoz, amit megálmodtunk.
A megrendelői elégedettség a legfontosabb; egy elhivatott tervező ezért fogja mindig a maximumot nyújtani!

GX Design Stúdió garantáltan megtérülő tervezési díjairól weblapunkon keresztül is tájékozódhat!

A tervezési árak minden esetben tartalmazzák: - a szükséges mennyiségű konzultációt az ügyféllel a végleges vázlattervek elkészítéséhez, - tömeg modellek/látványtervek készítését, - az érintett hatóságokkal történő egyeztetéseket, - és a teljes körű, komplett építész terv dokumentáció összeállítását is.

Mégtöbb infóért telefonáljon bátran! :  www.epiteszmernok-tervezo.hu

+36 20 429 5712

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.